Що таке амбліопія?
Амбліопією називають неповноцінний розвиток зору в ранньому віці. Його інша назва — «ліниве око». Це захворювання зустрічається у новонароджених і дітей.
Становлення зору відбувається протягом перших декількох років після народження, тому важливо якомога скоріше її діагностувати та розпочати лікування.
Що спричиняє амбліопію?
Амбліопія може розвиватись через інші захворювання ока, які переліченi далі.
Косоокість — стан, при якому спостерігається відхилення зорової осі одного чи обох очей. Одне око дивиться прямо, а інше відхилене назовні/досередини/вгору/вниз. Щоб уникнути подвоєння зображення, дитячий мозок може ігнорувати інформацію з відхиленого ока. Це гальмує адекватний розвиток зору.
Аметропія — стан, при якому спостерігається неправильна рефракція: короткозорість, далекозорість або астигматизм. Дитина може мати гірший зір на одному оці, тому воно «виключається» (не розвивається адекватно). Це важко вчасно зауважити через те, що інше око бачить добре.
Непрозорі оптичні середовища. Наприклад, вроджена катаракта, при якій спостерігається помутніння природнього кришталика. Цей стан також може слугувати причиною виникнення амбліопії.
Як діагностувати амбліопію?
Дитина може не звернути уваги на те, що зір на одному з очей знижується. Батьки також не можуть цього оцінити до появи видимих змін (косоокості або значних помутнінь оптичних середовищ).
Щоб діагностувати «ліниве око», слід визначити різницю в зорі на обох очах. Для цього офтальмолог одною рукою закриває дитині око та оцінює, як вона слідкує іншим за предметами, що рухаються. Також важливо відзначити, як реагує дитина на закриття ока: якщо вона зазирає під/над рукою, відштовхує її або кричить, то це може свідчити про амбліопію іншого ока.
Далі проводиться повний офтальмологічний огляд для виявлення дефектів, які можуть знижувати зір.
Гірший зір на одному з очей дитини не завжди свідчить про амбліопію. Він може покращитись при використанні коригуючих окулярів.
Коли слід проводити огляд?
Офтальмологічний огляд слід провести дитині до віку 4 років.
Якщо в сім’ї були випадки вроджених катаракт, косоокості або інших важких очних захворювань, огляд слід провести після народження.
Як лікувати амбліопію?
Основним методом лікування вважається тренування
слабшого ока. Цього можна досягнути, закривши пов’язкою те око, яке краще бачить. Ще одним методом є штучне зниження зору на сильнішому оці. Це відбувається при використанні невідповідних окулярів або очних крапель, що роблять зображення розмитим.
Для покращення зору потрібно від декількох тижнів до декількох місяців. Для підтримання ефекту призначають короткі курси закривання сильнішого ока в наступні декілька років.
В деяких випадках проводять хірургічне втручання для корекції косоокості або видалення катаракти. Після цього також проводиться закривання здорового ока пов’язкою до відновлення зору.
Складність лікування полягає в тому, що діти негативно реагують на закривання здорового ока, тому батькам слід бути наполегливими та терплячими.
Підсумки
Амбліопія або «ліниве око» характеризується неповноцінним становленням зору в дитинстві на одному або обох очах. Це захворювання спостерігається у новонароджених та дітей молодшого віку. Амбліопія може розвиватись через інші захворювання ока: косоокість, вроджену катаракту, короткозорість/далекозорість або астигматизм.
Тренування слабшого ока — основний метод лікування амбліопії. Це здійснюється за допомогою закривання сильнішого ока пов’язкою або послаблення його спеціальними краплями чи окулярами.
В певних ситуаціях вдаються до хірургічного лікування, після якого на деякий період закривають сильніше око пов’язкою. Виявляти та лікувати амбліопію слід якомога раніше, оскільки це покращить майбутній прогноз для зору.
© 2024 Центр здоров’я очей