Що таке діабетична ретинопатія?
Люди, що хворіють на цукровий діабет, можуть страждати діабетичною ретинопатією. Цей стан проявляється ураженням судин сітківки через високий рівень глюкози крові. Уражені судини можуть спричиняти крововиливи чи набряк тканин або, навпаки, закупорюватись. Часом, в сітківку проростають новоутворені неповноцінні судини. Всі ці фактори сприяють зниженню зору.
Коротка термінологія
Стадії діабетичної ретинопатії
Розглядають дві основні стадії цього захворювання:
Що спостергіає пацієнт із діабетичною ретинопатією?
Ви можете мати діабетичну ретинопатію та, навіть, не підозрювати про це. Це зумовлено тим, що захворювання не викликає об’єктивних змін зору на ранніх стадіях. Проте, із прогресуванням захворювання, Ви можете зауважити наступні симптоми:
Зазвичай зміни виникають на обох очах.
Як діагностувати діабетичну ретинопатію?
Вам закапають краплі для розширення зіниці, що дозволить офтальмологу за допомогою спеціальних лінз оглянути внутрішні структури очного яблука.
Для більш детального оцінювання стану судин сітківки, Ваш офтальмолог може скерувати Вас на флюоресцентну ангіографію сітківки(ФАГ). Процедура виглядає наступним чином: Вам вводять флюоресцеїн у систему кровообігу. Далі, в момент коли флюоресцеїн циркулює в судинах сітківки, спеціальна камера фіксує зображення очного дна. На цьому зображенні можна побачити новоутворені аномальні судини, їх закупорку або просочування рідкого вмісту судин поза їх межі.
Оптична когерентна томографія (ОКТ) є іншим методом детальної візуалізації сітківки: томограф сканує сітківку і формує детальне зображення її структури. Це допомагає офтальмологу оцінити ступінь вираженості макулярного набряку та виявити інші структурні зміни.
Як лікувати діабетичну ретинопатію?
Лікування залежить від стадії захворювання і може включати наступні варіанти:
Медичний нагляд
Контроль рівня глюкози крові та рівня артеріального тиску може зупинити прогресування захворювання. Вам слід неухильно дотримуватись рекомендацій Вашого ендокринолога щодо вживання медикаментів та дотримання раціону. Зорові функції можуть покращитись при хорошому контролі рівня глюкози крові.
Використання медикаментів
Оптимальними є ін’єкції anti-VEGF або ІЕФРС(інгібітори ендотеліального фактора росту судин). Вони гальмують утворення нових неповноцінних судин, що сприяє зниженню набряку макули та зменшенню ризику крововиливів. Це, в свою чергу, зупиняє втрату зору та може його покращити. Також, для боротьби з набряком макули можуть використовуватись ін’єкції глюкокортикостероїдів.
Лазерні втручання
Лазерні втручання допомагають заблокувати просочування із судин, що сприяє зменшенню набряку сітківки. Лазерна коагуляція також руйнує кровоточиві судини та попереджує їх новоутворення. Цей метод лікування зазвичай вимагає проведення декількох сеансів.
Вітректомія
Якщо у Вас розвинута проліферативна діабетична ретинопатія(ПДР), Вам рекомендуватимуть операцію, що називається вітректомія. ЇЇ суть полягає у видаленні скловидного тіла із крововиливами, а також вона передбачає видалення рубцевої тканини з поверхні сітківки.
Як уникнути втрати зору при цукровому діабеті?
Підсумки
Високий рівень глюкози крові може уражати Вашу сітківку та макулу, що призводить до втрати зору. Цей стан називається діабетична ретинопатія. На ранніх стадіях це захворювання не викликає клінічних проявів. Але подальший розвиток захворювання призводить до втрати зору.
Лікування діабетичної ретинопатії включає ін’єкції ІЕФРС, лазерні втручання та вітректомію.
© 2024 Центр здоров’я очей