Графік роботи.

Пн. - Пт.: 9:00 - 20:00

Сб.: 9:00 - 14:00

Неділя - вихідний

Фемтокатаракта чи традиційний підхід?

За останні декілька років багато клініцистів почали оцінювати якість фемтосекундного лазера в катарактальній хірургії з надією покращити подальші результати. Та чи справді ця технологія може позитивно повпливати на кінцевий результат? Відповідь на це питання дали дослідники Оксфордського Університету у статті 2016 р. в журналі Катарактальної і Рефракційної Хірургії.

Порівняння методик

Дослідники широко висвітлювали використання фемтосекундного лазера для того, щоб порівняти цей метод із традиційним фако. «Фемтокатаракта вважалась наступним революційним кроком у катарактальній хірургії, тому навколо неї було багато шуму,» - заявив Dr. Rosen. Далі з’являлись клінічні дослідження, які свідчили, що фемто не було значно кращим за традиційне фако. Дослідники мали доступ до бази даних Європейського Реєстру Якості Катарактальної та Рефракційної хірургії та вирішили, що це адекватне джерело, яке включає інформацію про стандартну катарактальну хірургію та результати використання фемтосекундного лазера.

Досліджувана група включала інформацію з бази даних. Для порівняння використовувалась інформація з декількох приватних центрів, у яких фемтосекундлазерна хірургія використовується достатньо довго, щоб досягати результатів на високому рівні. Вони погодились дати свою інформацію на додаток до інформації з бази даних Європейського Реєстру Якості Катарактальної та Рефракційної хірургії, що зробило можливим порівняння двох цих груп. Пацієнти були згруповані за віком та за багатьма іншими параметрами. Загалом в дослідженні порівнювались група фемтокатаракти з 2,814 випадків та група з 4,987 випадків традиційного фако. Коли дослідники порівняли результати двох груп, то відзначили, що вони практично однакові. У дійсності між цими двома методиками не було клінічно вагомої різниці. Проте, припускалось, що відсоток ускладнень мав відрізнятись у групі фемтокатаракти, але насправді він також був рівний показнику групи традиційного фако. При використанні фемтосекундного лазера пацієнти мали середнє відхилення в 0,43 D у порівнянні з тарґетною рефракцією. В той же час цей показник при традиційному фако був рівний 0,40 D. Також дослідники виявили, що показники корегованої гостроти зору в групі фемтолазерної методики були трохи нижчими, ніж в групі традиційного фако. У показниках післяопераційних ускладнень співвідношення між лазерною та консервативною методикою складало від 0,7 % до 0,4 % відповідно.

Ці знахідки не афішувались через сподівання на розвиток фемтокатаракти. «Попередні дослідження показали, що фемто процедура може бути більш прецизійною за рахунок кращого циркулярного капсулорексису, кращої центрації ІОЛ та меншої експозиції ультразвуку. Це незначні покращення, які не несуть значного впливу на післяопераційний показник рефракції, - звітує Dr. Rosen. - Я думаю, що консервативний підхід є більш продуктивним, проте це не означає, що пацієнти мають вищі показники рефракції в порівнянні з фемтолазерною методикою».

Прогресивний підхід

На думку Dr. Rosen, є ситуації, в яких фемтосекундний лазер може бути допоміжним. «Я думаю, що це дуже цікава технологія, дуже витончена і що вона має потенціал. Ця технологія підвищує стандарти катарактальної хірургії. Коли досвідчений хірург може досягнути високих результатів, то інші зустрічають певні труднощі при виконанні капсулорексису, тому фемтокапсулорексис може змінити цю ситуацію. Також ця технологія буде дуже помічною при необхідності виконати центрований капсулорексис для імплантації специфічних лінз, - зауважує Dr. Rosen. - У фемтокатаракті він вбачає технологію, що має потенціал до підвищення продуктивності в катарактальній хірургії, яка все ще потребує вдосконалення».

Фактично фемтосекундлазерна хірургія все ще розвивається. «Алгоритми і програмне забезпечення, яке керує лазерами, покращуються перманентно, - зазначає оксфордський учений. - Я вважаю, що відсоток ускладнень буде зменшуватись з розвитком цієї технології». Також автор відмічає, що в в деяких випадках ця технологія дозволила б заздалегідь запобігти децентрації IOL. «Загалом обидві методики, що порівнювались, є вже достатньо безпечними, і ніщо не свідчить про те, що фемтокатаракта несе значні ускладнення,» - підсумовує вчений.

Dr. Rosen вважає, що фемтосекундний лазер як існуюча технологія ще не досягнув свого максимального розвитку. «Я вважаю, що ми знаходимось ще на ранніх стадіях розвитку цієї технології. Цей метод все ще шукає своє місце в катарактальній хірургії», - Dr. Rosen.

Фемтокатаракта вже має декілька переваг: ця технологія полегшує імплантацію специфічних типів лінз та робить катарактальну хірургію більш стандартизованою, що підносить результат оперативного втручання до одного рівня. Вчений вірить у важливість цієї технології для складних випадків та для збільшення продуктивності у катарактальній хірургії.

Загалом, еволюція не стоїть на місці. «Я думаю, що люди вважають сучасну фемтокатаракту чимось довершеним, тим що не потребує доопрацювання, проте більшість не враховують, що вперше традиційне фако було виконане в 1970-их, а широкого використання набуло у 1990-их після того, як пройшло декілька еволюціних етапів свого становлення. Насправді ми тільки стали на шлях фемтосекундлазерної хірургії і ще навіть не дійшли до половини дороги,» - Dr. Rosen.

Автор: Dr. Paul Rosen, Oxford Eye Hospital, Oxford University.
Редактор: Maxine Lipner, EyeWorld Senior contributing writer.
Перклад та адаптація: Dr. Dmytro Sarakhman