На сьогоднішній день дедалі важливішу роль відіграє зір на середню відстань(50-80 см), що продиктовано широким вжитком комп’ютерних технологій та смартфонів. Як наслідок, інтраокулярні лінзи які дозволяють читати на середній відстані (трифокальні, біфокальні з слабо/помірно вираженим акцентом на близь, лінзи з розширеною глибиною фокусу(EDOF)) набувають пропорційно більшої актуальності. В той же час пацієнти стали очікувати вражаючої якості зору на близь та на даль одночасно.
Три варіанти, які мають право на життя
Нещодавнє порівняльне дослідження показало, що всі три типи ІОЛ забезпечують відмінний зір, а вибір конкретної ІОЛ в більшій мірі залежить від того як характеристики лінзи корелюють із способом життя пацієнта. Мета дослідження полягала у визначенні суб’єктивної та об’єктивної різниці між лінзами. Для порівняння використовували трифокальну ІОЛ FineVision(PhysIOL, Belgium), біфокальну ІОЛ AcrySof IQ ReSTOR(Alcon, USA) та ІОЛ з РГФ(Extended Depth of Focus - розширена глибина фокусу) The Symfony(J&J Vision, USA). Порівнювали характеристики ІОЛ на близь, середню та велику відстань, а також суб’єктивне відчуття комфорту у пацієнтів.
Дослідження проводилось у International Vision Correction Centre (IVCRC), кафедра офтальмології, Університетської клініки міста Heideberg, Німеччина; за участі Dr. M. Attia та PhD G. Auffarth. Оперативні втручання та технічна підтримка виконувались співавторами. Команда розділила 92 оперативні втручання на три групи, в кожній з яких пацієнтам імплантували біфокальні, трифокальні та з РГФ(EDOF) інтраокулярні лінзи. Результати були представлені Dr. Attia у вигляді презентації постерів на щорічній зустрічі Американської Академії Офтальмологів у 2016 р. в Чикаго.
Попередні результати вимірювань включали післяопераційну кориговану та некориговану гостроту зору на малій, сердній та великій відстані. Більше уваги приділяли вимірюванню зору на близь та на середню відстань за допомогою дошки для читання Salzburg та анкетуванню пацієнтів. Для визначення якості читання враховували два важливі показники : розмір букв у реченні, придатному до читання за 1 хв.(не менше 80 слів) та відстань до дошки. Для отримання більш достовірної інформації, вимірювання зору проводилось не швидше ніж через 3 місяці після оперативного втручання. Гострота зору виражалась у logMAR, у відповідності до чого, величина logMAR -0.10 відповідає зору 20/16(1.25); logMAR 0.00 відповідає зору 20/20(1.0), а logMAR +0.10 відповідає зору 20/25(0.8).
Моноблокові асферичні трифокальні ІОЛ FineVision були імплантовані 11 пацієнтам(21 око) середній вік яких складав 66 років. Моноблокові двоопуклі асферичні біфокальні ІОЛ з слабо/помірно вираженим акцентом на близь AcrySof ReSTOR імплантовані 20 пацієнтам(40 очей), середній вік яких складав 55.5 років. На кінець, моноблокові асферичні в передній частині ІОЛ з розширеною глибиною фокусу The Symfony імплантовані 16 пацієнтам(31 око), середній вік яких складав 70 років.
Оприлюднення результатів
Найкращий результат при вимірюванні некоригованого зору вдаль показали біфокальні(ReSTOR) ІОЛ з результатом logMAR -0.06; за ними слідували ІОЛ з РГФ(The Symfony) з результатом logMAR -0.04, а замкнули трійку трифокальні ІОЛ(FineVision) - logMAR -0.02. Щодо некоригованого зору на середню відстань(80 см) найкращими стали ІОЛ з РГФ(The Symfony) - logMAR -0.08; Середній результат продемонстрували трифокальні ІОЛ(FineVision) - logMAR -0.04; найнижчий результат у біфокальних ІОЛ(ReSTOR) - logMAR +0.01. У вимірюванях некоригованого зору на близькій відстані(40 см) лідирували біфокальні ІОЛ(ReSTOR) з logMAR -0.03, за ними трифокальні ІОЛ(FineVision) з logMAR +0.07 та ІОЛ з РГФ(The Symfony) з logMAR +0.14.
При вимірюваннях коригованого зору на близькій відстані наступні результати: біфокальні ІОЛ(ReSTOR) з logMAR -0.07, трифокальні ІОЛ(FineVision) з logMAR -0.01 та ІОЛ з РГФ(The Symfony) з logMAR +0.24. Коригований зір на середню відстань: трифокальні ІОЛ logMAR -0.13, ІОЛ з РГФ logMAR -0.06 та біфокальні ІОЛ - logMAR 0.07.
Дослідження також показали, що показники на відстані 65 см в трьох групах практично однакові, так само як і в біфокальних та трифокальних на близь. Найдеталізованіший зір на близь був у біфокальній групі, на середній відстані результати біфокальної та трифокальної групи були рівні. Найменша частота появи ореолів спостерігалась у біфокальній та трифокальній групах, проте у всіх групах цей показник був статистично незначущим. Бліки в темноті найчастіше спостерігались у трифокальній групі, далі біфокальна; найменше у групі ІОЛ з РГФ. У всіх групах біль/подразнення, диплопія, низький зір при низькому освітленні спостерігались дуже рідко. Біфокальна та трифокальна групи дали ідентичні результати вимірювань при низькому освітленні.
В групі трифокальної ІОЛ(FineVision) 20% респондентів на питання: «Чи задоволені Ви результатом операції?Чи Ви б рекомендували комусь цю лінзу?Чи хотіли б Ви на іншому оці таку ІОЛ?» відповіли НІ. На ті самі питання ствердно відповіли 95% в групі ІОЛ з РГФ.
Група біфокальних ІОЛ характеризувалась наступним: «Зручно читати книжки та газети без корекції.»
Дослідження було спрямоване на виявлення сильних та слабких сторін цих 3 різних ІОЛ для кореції пресбіопії. Dr. Attia підсумовує результати словами: «Дослідження виявило переваги кожної з ІОЛ: Біфокальні найкращі на близьку відстань, трифокальні та ІОЛ з РГФ однакові на середню відстань; ІОЛ з РГФ показали низький результат на близь, проте хороші показники на середню відстань та на даль. Від 70% до 90% пацієнтів хотіли б ті самі ІОЛ на інше око. Як висновок, вибір ІОЛ в першу чергу залежить від способу життя та основного виду діяльності. На додаток, просвітницьку роботу з пацієнтами щодо переваг та недоліків конкретної ІОЛ важко переоцінити.»
Примітка редактора: IVCRC/DJ Apple Laboratory має фінансовий інтерес у цій статті.
Автори: Dr. Attia, PhD. Auffarth (Heideberg University Hospital, Germany).
Редактор: Dr. S.P. Blinder (EyeWorld contributing writer)
Переклад та адаптація: Dr. Dmytro Sarakhman
© 2024 Центр здоров’я очей