Піся 2 декад застою фармацевтичний напрям лікування глаукоми готовий до кількох терапевтичних новинок. З початку століття топічні простагландини були основними препаратами першої лінії при глаукомі, проте сучасні медикаменти з модифікованими механізмами дії та подовженою тривалістю вивільнення можуть змінити цю усталену парадигму. Під час нещодавньої щорічної зустрічі Американського Товариства Глаукоми в Коронадо, Каліфорнія, ряд офтальмологів представили нову інформацію яка може допомогти визначитись з оптимальними методами використання цих новинок.
Кон’юктивальне кільце з біматопростом:
«Ми маємо чудові медикаменти для зниження ВОТ - заявив Donald Budenz, MD, MPH, Університет Нової Кароліни, Чапер Хіл, - проте як мінімум 60 % наших пацієнтів мають проблеми з комплаєнсом і ми не можемо точно вказати на тих хто дотримується рекомендацій.» Більшості пацієнтів показана комбінація з декількох препаратів для контролю ВОТ, що ще погіршує проблему дотримання режиму лікування. «При наявності більше одних крапель, комплаєнс різко знижується.» - додає Dr. Budenz.
Ці спостереження викликали суттєвий інтерес до розробки системи тривалого вивільнення діючої речовини, що підтримуватиме певну концентрацію речовини протягом більш тривалого періоду та зменшить або взагалі виключить необхідність у самостійному щоденному дозуванні та інстиляції крапель пацієнтом. Одна система на кшталт кон’юктивального кільця біматопросту може знівелювати необхідність у цих щоденних процедурах.
Кільце складається з поліпропіленового ядра вкритого силіконом, імпрегнованого біматопростом. Його будова сприяє постійному вивільненню діючої речовини. Розмір самого кільця варіює від 24 до 29 мм в діаметрі. Передбачено його введення в склепіння верхньої і нижньої повіки.
Це кільце імплантуєься лікарем в умовах оглядової кімнати. «Воно самостійно знаходить собі місце і добре переноситься пацієнтом,а також розроблене таким чином, щоб кожні 6 місяців його замінювати.»
У нещодавньому дослідженні Phase 2 порівнювалась ефективність зниження ВОТ при використанні кон’юктивального кільця з біматопростом та крапель тимолол 0,5 %( 2 інстиляції на день). В дослідженні прийняли участь 130 осіб з офтальмогіпертензією або відкритокутовою глаукомою. Первинні висновки були сформовані після 3-ох місяців роботи, далі більшість досліджуваних продовжили співпрацювати протягом 19-ти місяців вже у відкритому дослідженні.
«Циклічне використання кільця протягом 6 місяців без інших агентів знижує ВОТ до 6 мм рт. ст., що є клінічно значущим» - звітує Dr. Brandt.
Після імплантації, девайс залишається в склепіннях протягом 6-ти місячного періоду вивільнення діючої речовини. В активний період дослідження Phase 2 компенсація захворювання спостерігалось в 93-99 % пацієнтів які не використовували інших агентів, а отже не виконували жодних маніпуляцій на повіках та з очним яблуком.
«Важливо відмітити , що не було випадків , коли досліджувані втрачали девайс, не підозрюючи про це. Це зумовлено самою будовою девайсу,а саме: кільце біле і його назальний сегмент в ділянці медіального канта є завжди видимий.» - наголошує Dr. Brandt.
За виключенням цього дрібного косметичного дефекту, кільце добре переноситься пацієнтом. Найтиповіші ускладнення лікування це накопичення слизу (18%), поверхневий точковий кератит (16 %), гіперемія (12 %), сльозотеча (9%).
Хоча зниження ВОТ на 6 мм рт. ст. виглядає менш оптимістично ніж те, чого можна очікувати від терапії простагландинами - зауважує Dr. Brandt-, проте для певного контингенту, це компромісне лікування себе виправдовує через підвищення комплаєнсу.
«Кон’юктивальне кільце може бути цінним для зростаючої кількості пацієнтів з ранніми стадіями захворювання які не можуть або не хочуть дотримуватись режиму лікування» - каже Dr. Brandt.
*Нетарсуділ + латанопрост фіксована комбінація
Інгібітор Rho- кінази нетарсуділ зіткнувся з певними труднощами розробки як агент монотерапії в дослідженні Phase 3, проте в комбінації з латанопростом цей препарат може стати цінним інструментом в боротьбі з відкритокутовою глаукомою.
Dr. Asrani представив проміжну інформацію отриману за 3 місяці 12-ти місячного дослідження, що відбувається зараз. Метою цього дослідження є порівняння ефективності комбінації нетарсуділ/латанопрост з кожним з цих препартів як агентів монотерапії.
«Середній ВОТ при використанні комбінації нетарсуділ+латанопрост був нижчим ніж результат у групі з латанопростом протягом всіх 9 перевірок(8,10 та 16 год. на 2,6 та 12 тиждень дослідження)» - доповідає Dr. Asrani.
Середній добовий ВОТ (середній виміряний у 8,10 та 16 годині) при використанні фіксованої комбінації нетарсуділ+латанопрост був на 1,5-2,4 мм нижчим ніж показники групи з латанопростом. Аналіз доповідача засвідчив, що деякі пацієнти мали значний ефект від використання комбінації.
«Загалом, 65 % досліджуваних в групі з комбінацією мали на 30 % ефективніше зниження ВОТ, при цьому у 46 % спостерігали зниження ВОТ на 35 %, а у 35 % спостерігалось зниження ВОТ на 40 % чи більше» - каже Dr. Asrani - «Раніше ми ніколи не спостерігали зниження ВОТ на 40 % при використанні 1 краплі на день». Dr. Asrani акцентує увагу на додатковій взаємній потенціації цих обох препаратів при спільному їх використанні. Простагландини знижують ВОТ за рахунок збільшення відтоку водянистої вологи через увеосклеральний шлях, в той час, як нетарсуділ(інгібітор Rho - кінази) знижує ВОТ за рахунок розслаблення гладкої мускулатури трабекулярної зони та зниження епісклерального венозного тиску. Ці два фактори збільшують відтік водянистої вологи. Третім фактором зниження ВОТ характерним для нетарсуділу є зменшення продукції водянистої вологи, що відбувається за рахунок гальмування активності молекул норепінефрину.
Обидва препарати перебувають в стадії розробки і їхнє значення в ступеневому лікуванні глаукоми не може бути до кінця з’ясованим допоки вони не будуть доступні у широких колах. Зауваження редактора: Dr. Budenz і Dr. Bradnt мають фінансовий інтерес у цій статті. Dr. Asrani не має фінансового інтересу у цій статті.
*Нетарсуділ- інгібітор Rho-кінази,який впливає на відтік внутрішньоочної рідини через трабекулярну зону(знижує ВОТ на 25 %).
Автори: Dr. Brandt, Dr. Budenz, Dr. Asrani, University of North California.
Редактор: Dr. Toni Realini, MD, MPH, EyeWorld Contributing Writer
Переклад та адаптація: Dr. Dmytro Sarakhman
© 2024 Центр здоров’я очей